Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

Ana sayfa Fen Club *6A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN GÜNLÜĞÜM* Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

Hiranur Ertem
Katılımcı

FEN GÜNLÜĞÜM 7
YALITIM MALZEMESİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Yalıtım için kullanılan malzemenin öncelikle düşük maliyetli,uzun ömürlü ve yanmaya karşı dirençli olmasına dikkat edilir.Ancak bunlardan daha önemlisi,bu malzemelerin insan ve çevre sağlığı açısından tehlikeli olup olmadığıdır.Bununla birlikte Yalıtım malzemelerinin darbelere karşı dayanıklılığı ve içine su sızdırmaması da oldukça önemlidir.Aranan bu niteliklerin tümünü karşılayan bir malzemenin,ısı iletkenliği açısından da istenilen düzeyde olması önemlidir.Çünkü ısı iletkenliği en düşük olan yalıtım malzemesinin seçilmesi tasarrufun en üst seviyede gerçekleşmesini sağlar.
NEDEN ISI YALITIMI YAPTIRMALIYIZ?
Isı YALITIMI,iç ortam sıcaklığının korunmasına yardım ederek harcanan enerji miktarını azaltır.Bu durum hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlar.Yaşam konforumuzu artırır.Isıtma veya soğutma için harcanan enerjinin etkin kullanımını sağlayacak ısı yalıtımı önlemleri,fosil yakıt tüketimini azaltır.Bu durum küresel ısınmaya yol açan sera gazi salınımının azalmasına önemli ölçüde katkı sağlar.Yaz aylarında soğutma amacı ile kullanılan buzdolabı,klima gibi aletlerde soğutucu gazlar bulunmaktadır.Soğutucu gazlar,ozon tabakasına zarar veren bir yapıya sahiptir.Bu yüzden binalarda ısı yalıtımı yaptırmak soğutucu gaz lara duyulan ihtiyacı da azaltacaktır.Yalıtımı olmadığı binalarda ısınmak için daha çok fosil yakıt tüketme ihtiyacı doğar.Bunun sonucunda artan hava kirliliği;çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına,astım ve bronşit ataklarına neden olmaktadır.Ayrıca hava kirliliği;kronik obstirüktif akciğer hastalığı (KOAH),akciğer kanseri,tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir.

• Bu yanıt 7 ay 4 hafta önce önce Hiranur Ertem tarafından değiştirildi.