Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

Ana sayfa Fen Club *6A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN GÜNLÜĞÜM* Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

#31363
1680
Katılımcı

FEN GÜNLÜĞÜM 7

Isı yalıtımı,iç ortam sıcaklığının korunmasına yardım ederek harcanan enerji miktarını azaltır.Bu durum hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlar.Yaşam konforunuzu artırır.

Isıtma ve ya soğutma için harcanan enerjinin etkin kullanımını sağlayacak ısı yalıtımı önlemleri, fosil yakıt tüketimini azaltır. Bu durum küresel ısınmaya yol açan sera gazı salınımının azalmasına nemli ölçüde katkı sağlar.

Yaz aylarında soğutma amacı ile kullanılan buzdolabı , klima gibi aletlerde soğutucu gazlar bulunmaktadır.Soğutucu gazlar ozon tabakasına zarar veren bir yapıya sahiptir. Bu yüzden binalarda ısı yalıtımı yaptırmak soğutucu gazlara duyulan ihtiyacı da azaltacaktır.

Yalıtımın olmadığı binalarda ısınmak için daha çok fosil yakıt kullanma ihtiyacı doğar. Bunun sonucunda artan hava kirliliği; çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına, astım ve bronşit ataklarına neden olmaktadır. Ayrıca hava kirliliği; kronik tıkayıcı akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıkları beraberinde getirerek toplum sağlığını tehdit etmektedir.