*FEN GÜNLÜĞÜM*

Ana sayfa Fen Club *5A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN GÜNLÜĞÜM*

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 49)
 • Yazar
  Yazılar
 • #31287
  nuray inci
  Anahtar yönetici

  DEĞERLİ ÖĞRENCİLER FEN GÜNLÜKLERİMİZİ BU ALANDAN YAZARAK PAYLAŞALIM.
  SİZE EBADAN GÖNDERDİĞİM VİDEO ANLATIMLARI, DERS KİTAPLARINIZDAN OKUYARAK ÖĞRENDİĞİNİZ YENİ FEN KAVRAMLARINI, SİZİN KONU HAKKINDA İLGİNİZİ ÇEKEN HUSUSLARI, ÖNEMLİ BULDUĞUNUZ YERLERİ, ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİĞİNİZ HUSUSLARI BU ALANDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

  #31304
  2376
  Katılımcı

  FEN GÜNLÜĞÜM 6
  Etrafımızdaki cisimlerden bazıları daha düzgün ve parlak bir yüzeye sahipken bazıları ise daha pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Örneğin ayna ve cam gibi cisimlerin parlak ve az pürüzlü yüzeyleri vardır. Buruşturulmuş alüminyum folyo ve dalgalı su pürüzlü yüzeylere sahiptir.
  Düzgün ve parlak bir yüzey üzerine ,birbirine paralel olarak gelen ışınlar yüzeye çarptıktan sonra yine birbirine paralel olarak geri yansır. Buna DÜZGÜN YANSIMA denir. Ayna ,cam, durgun su gibi yüzeylerde düzgün yansıma meydana gelir. Bu yüzeylerde net bir görüntü oluşur.
  Pürüzlü bir yüzeye gönderilen ışınlar ise birbirine paralel olarak değil farklı yönlere doğru yansır. Işığın bu şekilde yansımasına ise DAĞINIK YANSIMA denir. Buruşturulmuş alüminyüm folyo ve dalgalı su gibi pürüzlü yüzeylere çarpan ışınlar dağınık yansımaya uğradığı için bu yüzeyler üzerinde net bir görüntü oluşmaz.

  #31328
  2369
  Katılımcı

  FEN GÜNLÜĞÜM 6

  Düzgün ve parlak bir yüzey üzerine, bibirine paralel olarak gelen ışınlar yüzeye çarptıktan sonra yine birbirine paralel olarak yansır. Buna DÜZGÜN YANSIMA denir. Ayna, cam , durgun su gibi yüzeylerde düzgün yansıma olur.
  Bu yüzeylerde net bir görüntü olur.
  Pürüzlü bir yüzeye gönderilen ışınlar ise birbirine paralel olarak değil farklı yönlere doğru yansır. Işığın bu şekilde yansımasına ise DAĞINIK YANSIMA denir. Buruşturulmuş alüminyüm folyo ve dalgalı su gibi pürüzlü yüzeylere çarpan ışınlar dağınık yansımaya uğradığı için bu yüzeyler üzerinde net bir görüntü oluşmaz.

  • Bu yanıt 3 yıl 8 ay önce önce 2369 tarafından değiştirildi.
  #31330
  2319
  Katılımcı

  Fen Günlüğüm 7:Bir cismin gölgesinin boyu,ışık kaynağı ve opak cisim arasındaki uzaklığa bağlıdır.
  Işık kaynağı cisimden uzaklaştırıldığında cismin gölge boyu küçülür.
  Işık kaynağı cisime yaklaştırıldığında cismin gölge boyu büyür.
  Cisim ışık kaynağına yaklaştırıldığında cismin gölge boy büyür.
  Cismi ışık kaynağından uzaklaştırıldığında cismin boyu küçülür.
  Yüzey cisimden uaklaştırıldığında ise cismin gölge boyu büyür.
  Yüzey cisme yaklaştırıldığında da cismin gölge boyu küçülür

  #31331
  2325
  Katılımcı

  FEN GÜNLÜĞÜM 6

  Etrafımızdaki cisimlerin özellikleri farklıdır.Örneğin bazı cisimler pürüzsüz iken bazı cisimler ise daha pürüzlü bir yüzeye sahiptir.ÖRNEK : Cam pürüzsüzdür,buruşturulmuş aliminiyum ise pürüzlü bir yüzeye sahiptir.Pürüzsüz ve parlak bir yüzeye çarpan ışın paralel olarak geri yansır.Buna da düzgün yansıma denir.Pürüzlü bir yüzeye çarpan ışınlar ise paralel olarak değilde farklı yönlere yansır.Buna da dağınık yansıma denir. Dağınık yansıma da net bir görüntü oluşmaz.

  #31354
  Gözde
  Katılımcı

  Gündüz saatlerinde Güneş ışınları sayesinde etrafımızdaki canlı ve cansız varlıkların tam gölgelerinin oluştuğunu gözlemleyebiliriz.Bir cismin gölgesinin boyu,ışık kaynağı ve opak cisim arasındaki uzaklığa bağlıdır. Bir ışık kaynağının yerini değiştirmeden cismin yerini değiştirirsek cismin gölgesinin boyu da değişir. CİSİM IŞIK KAYNAĞINDAN UZAKLAŞTIKÇA GÖLGE BOYU KÜÇÜLÜR.Benzer şekilde,cismin yerini değiştirmeden ışık kaynağının yerini değiştirdiğimizde de gölgenin boyu değişir.IŞIK KAYNAĞI CİSİMDEN UZAKLAŞTIKÇA DA GÖLGENİN BOYU KÜÇÜLÜR.

  #31358
  yüsra
  Katılımcı

  FEN GÜNLÜĞÜM 7 Bir cismin gölgesinin boyu,ışık kaynağı ve opak cisim arasındaki mesafeye bağlıdır.Şekildeki gibi ışık kaynağının yerini değiştirmeden cismin yerini değiştirirsek cismin gölgesinin boyu değişir.Cisim ışık kaynağından uzaklaştıkça gölge boyu küçülür.Benzer şekilde,cismin yerini değiştirmeden ışık kaynağının yerini değiştirdiğimizde de gölgenin boyu değişir.Işık kaynağı cisimden uzaklaştıkça da gölgenin boyu küçülür.devamı bir sonraki metinlerde

  • Bu yanıt 3 yıl 8 ay önce önce yüsra tarafından değiştirildi.
  #31361
  Sevva Ecrin
  Katılımcı

  FEN GÜNLÜĞÜM 6
  Çevremizdeki maddelere baktığımızda bazıları ışığın tamamını geçirirken bazıları ışığın bir kısmını geçirir. Bazı maddeler ise ışığı hiç geçirmez.
  Işığı geçiren maddelere SAYDAM MADDELER denilmektedir. Pencere ve gözlük camları, şeffaf naylon, hava gibi maddeler saydam maddelere örnektir. Bir cismin önüne saydam bir madde koyup baktığımızda arkasındaki cisim net olarak görebiliriz.
  Işığı kısmen geçiren maddelere YARI SAYDAM MADDELER denilmektedir.Tül perde, buzlu cam, yağlı kağıt gibi maddeler yarı saydam maddelerdir. Bir cismin önüne yarı saydam bir madde koyup baktığımızda ışığın bir kısmı geçmeyeceğinden arkasındaki cismi net olarak göremeyiz.

  #31470
  nuray inci
  Anahtar yönetici

  güzel gidiyoruz

  #31496
  nuray inci
  Anahtar yönetici

  bir cismin gölgesini nasıl daha fazla büyütürüz

  #31498
  nuray inci
  Anahtar yönetici

  sınıfta son gün yaptığımız etkinliği hatırlayanınız var mı

  #31499
  nuray inci
  Anahtar yönetici

  Sizler evde el fenerleri ile farklı maddelerin gölge boylarını değiştirmeyi denediniz mi?

  #31536
  2319
  Katılımcı

  Hocam ben denedim. Hatta annemle babam bunu tam bilmiyorlardı. Ben onlara gösterdim. İlk başta fikirlerini aldım, ki yanlış tahiminde bulundular. Bende fener ve bi cisimle olara gösterdim. Gösterdiğimde onlarda şaşırdılar.

  #31571
  2334
  Katılımcı

  CİSMİN GÖLGESİNİ BÜYÜTMEK İÇİN
  1 CİSİM IŞIK KAYNAĞINA YAKLAŞIRSA
  2 IŞIK KAYNAĞI CİSME YAKLAŞIRSA
  3 YÜZEY CİSİMDEN UZAKLAŞIRSA

  #31573
  2334
  Katılımcı

  FEN G. 7 ESMA NUR ÇİÇEK düzgünyansıma: ışınlar parelel yansıdığından net görüntü oluşur dağınık yansımada ise bulanık bir görüntü oluşur saydammaddeler ışığın tümünü, yarısaydammaddeler, ise ışığı kısmen geçirir. opakmadde ışığı geçirmez geçirmediğinden opakmaddelerin arkasındaki cisimler görünmez. ışınlar opak bir cisme çarptığında tam gölge oluşur eğer cisim ışık kaynağından uzaklaşırsa gölge boyu küçülür / ışık kaynağı cisimden uzaklaştıkça gölge küçülür/yüzey cisme uzaklaştıkça gölge büyür

  • Bu yanıt 3 yıl 8 ay önce önce 2334 tarafından değiştirildi.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 49)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.