Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

Ana sayfa Fen Club *6A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN GÜNLÜĞÜM* Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

#31597
yasemin eda
Katılımcı

SES VE ÖZELLİKLERİ
Sesin Yayılması
SES maddenin titreşimiyle oluşan bir enerji türüdür.Ses durgun bir taşın suyun üstünde oluşturduğu dalgalar gibi her yöne doğru yayılır.Ses enerjisini madde tanecikleri birbirine aktarır.Böylece ses yayılmış olur.Sesin yayılabilmesi için maddesel ortam gereklidir.Maddeni olmadığı ortamlarda sesi iletecek tanecik olmadığı için ses iletilemez.Örneğin ses uzayda yayılmaz.
Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması
Davulun hava ortamında çıkardığı ses ile su ortamında çıkardığı ses aynı değildir.Benzer şekilde gitar çalınırken hava ortamından gelerek kulağımıza ulaşan ses ile kulağımızı gitar gövdesine dayadığımızda duyduğumuz ses aynı olmaz.
Ses kaynakları tarafından oluşturulan ses katı,sıvı ya da gaz ortamlarından geçerek bize ulaşır.Maddenin farklı hallerinde tanecikler arası mesafe de farklıdır.Bu durum sesin iletilme hızını da etkiler.Benzer şekilde ortamın değişmesiyle sesin şiddeti de değişir.Aynı ses bazı ortamlarda çok uzun mesafelere iletilebilirken bazı ortamlarda çok kısa mesafelere iletilir.Sesin yayıldığı ortamın değişmesiyle ses farklı işitilir.Mesela bir çalar saati kutuya koyduğumuzdaki ses ile bir poşetin içine koyup kavanozun içine attığımızdaki ses aynı değildir. ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥