Yanıtla: Sizden gelenler

Ana sayfa Fen Club DUYURUYU OKUDUNUZ MU Sizden gelenler Yanıtla: Sizden gelenler

#32092
nuray inci
Anahtar yönetici

Fen Günlüğüm 9
-Sıvı Yakıtlar:Akışkan olma,yandığında kalıntı bırakmama,yüksek enerji verimi gibi özellikleri olan sıvı yakıtlar genellikle araç ve makineleri çalıştırmak,ısınmak ve enerji üretimi için kullanılır.Taşınması ve depolanması kolaydır.Sıvı yakıtlar;ham petrol kökenli,alkol kökenli ve bitkisel yağ kökenli olarak sınıflandırılabilir.Bunlardan en yaygın kullanılanları ham petrol kökenli olanlardır.Motorin,benzin,fuel oil,gaz yağı ham petrol kökenli sıvı yakıtlara örnek olarak gösterilebilir.
Biyodizel:Bitkisel yağlardan veya atık yağlardan elde edilen bir sıvı yakıttır.Genelde yağ bitkilerinin tohumlarından üretilmektedir.Çevre dostu olan bu yakıt türü,dizel motorlarda kullanılmaktadır.
Biyoetanol:Bu yakıt türünün ham maddesi şeker pancarı,mısır,buğday gibi tarımsal ürünler ve bunların kullanılmasıyla oluşan tarımsal atımlardır.Bu maddelerin özel işlemlerden geçirilmesi ile biyoetanol elde edilir.Benzinle belirli oranlarda harmanlanarak kullanılan alternatif bir yakıttır. 1676. İlk gönderilen de 1676nın idi.