Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

Ana sayfa Fen Club * 7A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN GÜNLÜĞÜM* Yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM*

#32323
2096
Katılımcı

FEN GÜNLÜĞÜM ( 9 ) BİTKİ VE HAYVANLARDA ÜREME , BÜYÜME VE GELİŞME
Canlıların neslini devam ettirmek için kendine benzer yeni bir birey meydana getirmesine ÜREME denir . her canlının dünyaya gelme şekilleri farklıdır bazıları eşeyli ürerken bazıları ise eşeysiz üremektedir . bu günlüğümde eşeysiz üremeyi yazacağım .

EŞEYSİZ ÜREME

Bir canlının üreme hücreleri olmaksızın kendisi ile benzer yapıda birey oluşturmasına eşeysiz üreme denir . bazı çeşitleri vardır .

1 . BÖLÜNEREK ÜREME

Belirli bir büyüklüğe aşan canlının enine veya boyuna bölünerek birbirinin tıpa tıp aynısı olan iki yavru canlı oluşturmasıdır bakteri gibi canlılarda görülür .

2 . TOMURCUKLANARAK ÜREME

Ana canlının vücudunda küçük bir çıkıntı ( tomurcuk ) oluşur . oluşan tomurcuk gelişimini tamamlayarak yeni bir canlı meydana getirir . oluşan canlı ana canlıdan ayrılarak yaşamını devam ettirir , yada ana yapışık bir şekilde gelişir ve böyle yaşar .

3 . REJENERASYONLA ÜREME

Canlıdan kopan parçanın kendini tamamlayarak yeni bir yavru birey meydana getirmesidir . denizyıldızı gibi canlılarda görülür . kertenkelenin kopan kuyruğunun yenilenmesi rejenerasyonla üremeye örnek değildir .

4 . VEJETATİF ÜREME

Bazı bitkilerden kopan yada kesilen kök , gövde , dal yaprak gibi kısımların köklen dirilerek yeni bir bitkinin oluşturulmasıdır . asma gül , kavak ve çilek gibi bitkilerde görülür .

SAFİYE ELİF KILIÇKAP

  • Bu yanıt 3 yıl 9 ay önce önce 2096 tarafından değiştirildi. Sebep: EKSİK YAZIM