Yanıtla: *FEN HİKAYEM*

Ana sayfa Fen Club * 7A SINIFI PAYLAŞIMLARIMIZ* *FEN HİKAYEM* Yanıtla: *FEN HİKAYEM*

#32339
2054
Katılımcı

Virüsler
Virüsler temel olarak RNA veya DNA gibi küçük nükleik asit içeren paket yapılardır. Hücreler DNA parçalarının kopyalarını RNA adı verilen farklı bir nükleik asit formunda yaparlar ve bunu protein üretmek için kullanırlar. COVID-19’a neden olan Sars-CoV-2 virüsünün genetik materyali RNA’dır. Enfekte olduğumuzda, RNA virüsleri hücrelerimizi daha fazla RNA yapmak için konak olarak kullanmanın yanında kendi RNA‘sını korumak ve yeni hücreleri enfekte etmek için proteinler üretir. Bu proteinler COVID-19’u engellemek amacıyla geliştirilmeye aday aşı ve ilaçlar için başlıca hedeflerdir.Bunda başta protein kristalografisi, elektron mikroskopisi (EM) ve NMR spektroskopisi olmak üzere, tamamlayıcı teknikleri (kütle spektrometresi gibi) ve hesaplamalı yöntemleri kapsayan yapısal biyolojinin azımsanmayacak bir katkısı vardır.

Corona Virüs
Çin’den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Corona Virüs (COVID-19) bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüstür.
Corona Virüs (Koronavirüs) Nedir?(Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melda Özdamar NTV’de yayınlanan “Doktorunuzla 3 Dakika” programında anlattıklarından alıntıdır.)
Solunum yolu ile yani, çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilip hastalandırabilecek bir bulaşma yolu ile bulaşan, Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Çin, çok çeşitli besinlerin (hayvan, böcek vb.) yoğun tüketildiği, çok kalabalık bir ülke olduğu için, aslında hayvanların taşıdığı bazı mikroplar insana adapte olma imkânını sıklıkla orada buluyorlar. Bu mikroplar yepyeni ortaya çıktıkları için onlara karşı “bağışık” olma durumumuz “sıfır” oluyor; yani virüs, hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırıyor. Burada, herhangi bir mikrobun herkesi hastalandırmadığını, sadece belli kişilerin hastalandığını ve sadece, yine belli kişilerin (kronik hastalığı olanlar, zayıf/düşkün/çok yaşlı kişiler) ağır hastalandığını da bilmek lazım.

Corona Virüs (COVID-19 ya da Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?
Virüs solunum yolu ile bulaşır. Burada, tüm araştırmalar kesinleşmemiştir; bu yüzden, “Her türlü solunum yolu” demek gereklidir. Yani mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak eller ile de bulaşır. Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Ancak yeni Corona virüs için bu, tam olarak ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Şimdilik kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor.

Corona Virüs (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?
Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başlıca sözü edilen belirtiler. Ancak her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar var. Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı da belirtiler arasında yer alıyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor. Virüsün ilerlemesi durumda ise bazen zatürre gibi hastalıklara yol açabilmektedir.Yeni Corona Virüs (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalı. Ayrıca yapılan son açıklamalarla birlikte koku ve tat duyusu kaybının corona virüs belirtisi olarak yer alabildiği açıklandı.
*Zira ilk şüpheli vakaları teşhis edip bildiren ve kendisi de enfekte olup hayatını kaybeden hekimin de göz doktorudur. “Virüs göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde konjonktivit (kırmızı göz hastalığı) sebep olabilir. Diğer viral kırmızı göz hastalıklarında olduğu gibi yeni corona virüs belirtileri arasında da gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma gibi bulguların seyredebilir.”( Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu)

Kimler Corona Virüs (Koronavirüs) Riski Taşıyor?
Herkes, çünkü bu yeni bir virüs ve kimse bağışık değil. Ancak, herkes hastalık belirtisi göstermeyebilir. Hastalananların hepsi, ağır hastalık geçirecek anlamına da gelmez.

Corona Virüs (Koronavirüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Spesifik(yalnız bir türe özgü), yani Corona Virüs’e özgü bir ilaç yoktur. Bu, virüs hastalıklarının çoğu için böyledir. Ağır hastalanan kişilerin yatırılarak, “destekleyici tedavi” görmeleri gerekir. Yani nerede sıkıntılı bir durum varsa onu çözmeye yönelik tedaviler yapılır. Eklenen başka mikroplar olduğunda, onlar tedavi edilir.

Corona Virüsten (Koronavirüs) Nasıl Korunabilirim?
Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutmak, dengeli ve iyi beslenmek, stresle başa çıkabilmek, yeterli uyumak her türlü hastalığa karşı yapabileceğimiz en önemli şeydir. Ayrıca kontrolsüzce etrafa aksırıp, tıksırmamak, öksürürken ağzımızı mendille kapatmak, ellerimize solunum salgılarımızı bulaştırmamak, bulaşırsa sabunla yıkamak, dezenfekte etmek önemli. El hijyenine dikkat edilmeli, en azından bu dönem el sıkışmamalı.
Eller kirliyken ağız ve burna götürülmemeli, el dezenfektanı kullanılmalı. Kapalı ortamlarda bulunmamaya da dikkat edilmeli. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.
Bunun dışında, gündemi takip ederek, toplu taşıma davranışlarımızı güncel tutmak (maske takmak vb), tek kullanımlık mendil, el dezenfektanları taşımak, elleri “gereken her durumda” sabunla yıkamak, bu dönem asla el sıkışmamak, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsak kişisel bulaştırmama davranışları edinmek, gerekirse evden çıkmamak alınabilecek önlemler arasında. Alınabilecek bir diğer önlem ise Çin’e yolculuk yapmamak. Ayrıca et ve yumurtanın iyi pişirilmesi önlemler arasında yer alıyor.

RNA: Ribo Nükleik asit veya RNA bir nükleik asittir, nükleotitlerden oluşan bir polimerdir. Her nükleotit bir azotlu baz, bir riboz şeker ve bir fosfattan oluşur. RNA pek çok önemli biyolojik rol oynar, DNA’da taşınan genetik bilginin proteine çevirisi (translasyon) ile ilişkili çeşitli süreçlerde de yer alır. RNA tiplerinden olan mesajcı RNA, DNA’daki bilgiyi protein sentez yeri olan ribozomlara taşır, ribozomal RNA ribozomun en önemli kısımlarını oluşturur, taşıyıcı RNA ise protein sentezinde kullanılmak üzere kullanılacak aminoasitlerin taşınmasında gereklidir. Ayrıca çeşitli RNA tipleri genlerin ne derece aktif olduğunu düzenlemeye yarar.

Aslında bunların hepsi internetteki sitelerden aldığım alıntılardı. Şimdi kendi duyduklarım, öğrendiklerim ve bildiklerimden bahsedeceğim.

Korona Virüs Nedir?
Bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Hava yani temas ile bulaşır. Çin’de ortaya çıkmıştır. Söylentilere göre yarasa çorbası, pangolin veya deniz yılanından bulaştığı söyleniyor.(İğrençlikte master yapmış mübarekler. Kısacası onlar sefasını sürüyor biz cefasını çekiyoruz:))))))Genellikle kronik hastalığı olan ve yaşlı insanlarda bayağı ağır seyrediyor. Her ne kadar biz de onlar kadar ağır seyretmese de biz de taşıyıcı olabiliyoruz.

Korona Virüs Nasıl Bulaşır?
Kelebek etkisi gibi. Kalksın midesizin teki yarasa yesin korona olsun gezsin tozsun sonra tüm dünyaya bulaşsın. Yani demem o ki aşşşşırı bulaşıcı bir virüs. Öksürük, tükürük, üfürük, soluduğumuz ve verdiğimiz havayla bile bir masuma bulaştırabiliriz yani kul hakkkkı:0. Bu da demek oluyor ki oturun oturduğunuz yerde. Dokunduğumuz yerden bile bulaştırabiliyoruz.

Korona Kaparsak Ne Mi Olur?
Valla herkeste farklı belirtisi çıkıyor korona beyin. Kimisinde kas ve eklem ağrısı, kimisinde öksürük ve hapşırma, kimisinde göz ağrısı, kimisinde nefes darlığı derken hoooop tahtalı köy sonrası.(Allah geçinden versin.)İlk başta karantinaya giriyoruz, sonra eğer ağırlaşırsak yoğun bakıma giriyoruz tedavi görüyoruz sonra eğer durumumuz daha da ağırlaşırsa solunum cihazına bağlanıyoruz bir diğer adıyla artık entübe hasta oluyoruz.(Aslında biz entübe hasta sayısı sabit kalıyor zannediyoruz oysaki ölenlerin çoğu entübe hastalar ölenlerin yerine yeni entübe hastalar gelince de sabit kalıyormuş gibi görünüyor.) Yani tedbirlerimizi erkenden almalıyız. Ne kadar erken davranırsak şansımız artar. Bu arada sanırım hastalığı atlattıktan sonra kalıcı hasarlar kalabiliyor. Bir de sanırım Allah korusun koronadan ölürsek cenaze namazımız kılınmıyor ve yıkanmadan direk toprağa gömülüyoruz çok acııı.

Peki Koronadan Korunmak İçin Ne Yapacağız?
Evde kalacaz, ha illaki dışarı çıkacaksak, eldivenimizi (bazı kişiler önermese de),maskemizi takıp çıkıyoruz yanımızda mutlaka bir dezenfektan veya kolonya(80 derece daha iyi olur çünkü daha çok alkol var daha iyi mikrop öldürür) bulunduruyoruz. Eve geldiğimizde kıyafetlerimizi direk çamaşır makinesine atıyor maskemizi dışarı atmadan çöpe atıyoruz. Ellerimizi en az 30 saniye yıkıyoruz. Bu arada günde de sık sık ellerimizi yıkıyoruz ama yalnız abartmayalım sonra cildimize zarar vereceğiz kibar kibar.(Bunu Nuray Hocanın sitesinde gördüm.)Unutmayalım korona temizlikten nefret ediyorrr!(Bunu da)

Ebrar Merve Ataş

  • Bu yanıt 3 yıl 9 ay önce önce 2054 tarafından değiştirildi.