1747

Oluşturulan forum yanıtları

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM* #31899
  1747
  Katılımcı

  BİYODİZEL:Bitkisel yağlardan veya atık yağlardan elde edilen bir sıvı yakıttır. Genelde yağ bitkilerinin tohumlarından üretilmektedir. Çevre dostu olan bu yakıt türü,dizel motorlarda kullanılmaktadır.

  BİYOETANOL:Bu yakıt türünün ham maddesi şeker pancarı,mısır,buğday gibi tarımsal ürünler ve bunların kullanımıyla oluşan tarımsal atıklardır. Bu maddelerin özel işlemlerden geçirilmesi ile biyoetanol elde edilir. Benzinle belirli oranlarda harmanlanarak kullanılan alternetif bir yakıttır.

  yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM* #31898
  1747
  Katılımcı

  SIVI YAKITLAR
  Akışkan olma,yandığında kalıntı bırakmama,yüksek enerji verimi gibi özellikleri olan sıvı yakıtlar genellikle araç ve makineleri çalıştırmak,ısınmak ve enerji üretmek için kullanılır. Taşınması ve depolanması kolaydır. Sıvı yakıtlar;ham petrol kökenli,alkol kökenli ve bitkisel yağ kökenli olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan en yaygın kullanılanları ham petrol kökenli olanlardır. Motorin(mazot),benzin,fuel oil,gaz yağı ham petrol kökenli sıvı yakıtlara örnek olarak verilebilir.

  yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM* #31675
  1747
  Katılımcı

  ODUN
  Biyokütle yakıt olarak kullanılan odun;yaşlanmış,kurumuş,budanmış ya da seyreltme için kesilmiş ağaç parçalarından oluşur.Odun;yakıt olarak ısınmada,pide fırınlarında ve yemek pişirmede kullanılmaktadır.

  PELET YAKIT
  Pelet yakıt;atık orman ürünleri,kurutulmuş meyve kabukları ve çekirdekleri gibi bitkisel kütlelerin öğütülüp sıkıştırılarak şekil verilmesiyle oluşur.Atık,kalıntı ürünler değerlendirildiğinden diğer katı yakıt türlerine göre daha çevreci ve ekonomiktir.

  yanıtla: *FEN GÜNLÜĞÜM* #31595
  1747
  Katılımcı

  KATI YAKITLAR
  Kömür çeşitleri,odun çeşitleri,bitki parçaları,bitki tohumları ve tohum kabukları katı yakıtlara örnek olarak gösterilebilir. Kömür,günümüzde en yaygın kullanılan fosil katı yakıttır. Antrasit,turba, taş kömürü ve linyit gibi kömür çeşitleri vardır.

  Kömür,bitki kalıntılarının bataklık alanlarında birikmesi sonucu oluşan tabakaların değişime uğraması ile meydana gelmiştir.Bu tabakalar,yer kabuğu hareketlerinin etkisiyle yerin derinliklere gömülerek milyonlarca yıl sonra kömürü oluşturmuştur.

  Termik santrallerde elektrik üretmek,fabrikalarda ısıl işlemleri gerçekleştirmek ve binalarda ısınmak için kömürden faydalanılır.Tarisel süreçte tren ve gemilerin hareket ettirilmesinde de kömür kullanılmıştır.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)