İyilik Yapmak Beynimizi Aktifleştiriyor!!!!

İyilik yapmanın psikolojik olarak mutlu hissetme, sosyolojik olarak yardımlaşma ile toplumsal iyilik, dini boyutta sevap olarak nitelendirilen bir çok yönü olmasına karşın sol beyni aktifleştirdiği gerçeği bugün bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gönüllü bir grup insanla yapılan deneysel çalışmalarda insanların farklı aktivitelerde beyinlerinin hangi kısımlarının daha fazla aktifleştiği gözlenmiş fmrı görüntüleri alınmış. İyilik yapıldığı sırada beynin sol ön lobunun daha aktif olduğu görülmüştür. Bu ilginç gerçek iyililiğin farklı boyutları yanında biyolojik yanının da olduğu ve sol ön beynin aktifleşip daha fazla çalıştığını göstermiştir.

Peki iyilik nedir ki??

Yolda insanlara-canlılara zarar verebilecek bir şeyi kaldırmaktan tutun, bir tebessüme, bir lokma ekmeği, bir tabak yemeği başkaları ile de paylaşmaya kadar bir çok şey iyilik sınıfında.

Üzgün bir arkadaşımızı dinleyip teselli etmemiz, birlikte çözüm yolları aramamız, anne veya babamıza işlerinde yardımcı olmamız onların iyi dilek ve dualarını almamız kardeşlerimize yardım etmemiz hepsi iyilik sınıfında..

Yaşlı bir amca/ teyzenin yüklerini taşımakta yardımcı olmamız, hayvanların yemesi için sofrada ekmek kırıntılarını toplayıp onlara bırakmamız, bir kap su veya yemek 🥘 bırakmamız iyilik sınıfında..

Paylaştıkça varız. Ekmek 🍞 yemek 🥘 bölündükçe çoğalır. Su isteyen birine bir bardak su uzatmamız dahi iyilik sınıfında.

Çalışıp öğrenmeniz, okumanız, düşünmeniz ( olumlu güzel şeyler üzerine veya evrendeki düzen Vb.) dahi iyilik sınıfında.

İyi olumlu güzel şeyleri tercih edip yapıp söyleyip, olumsuz çirkin hoş olmayan şeyleri terketmeniz, yapmamanız söylememeniz dahi iyilik sınıfında.

Küstüysek barışmamız, kalp kırdıysak onarmamız dahi iyilik sınıfında.

Şu zor günlerde sosyal mesafeyi korumamız(en az 1 metre) mikroplardan korunmak için temizliğe dikkat etmemiz temiz olmamız iyilik sınıfında.

Hasta 😷 olmamak için maske takmamız, eldiven kullanmamız, ellerimizi, kollarımızı, yüzümüzü, ayaklarımızı yıkamamız iyilik sınıfında.

Kendimizi yaşadığımız ortamı ( ev, okul ) temiz tutmamız iyilik sınıfında.

O zaman Haydi İyi Olmaya İyilik Sınıfında Yaşamaya Var Mısınız?

8 thoughts on “İyilik Yapmak Beynimizi Aktifleştiriyor!!!!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir